اگر شرایط لازم برای برنامه استانی کانادا را دارید، در مهاجرت خود شک نکنید! شاید باورتان نشود اما برنامه‌  استانی کانادا بخش کلیدی سیاست مهاجرتی این کشور است. انتظار می‌رود نزدیک به 250000 نفر بین سال‌های 2021 تا 2023 اقامت دائم کانادا را از طریق یک برنامه نامزد استانی دریافت کنند! در سال های اخیر، دولت فدرال تخصیص سالانه استان‌ها برای PNP های مربوطه را افزایش داده است. این نشان می‌دهد برنامه استانی کانادا اهمیت خاصی در چشم انداز کلی سیاست مهاجرتی این کشور دارد. در این مقاله، شرایط، پروسه و نحوه محاسبه امتیاز برنامه استانی کانادا را بررسی می‌کنیم. سپس شما را با انواع برنامه‌های نامزدی کانادا به تفکیک استان آشنا خواهیم کرد. 

PNP کانادا چیست؟

یکی از شیوه‌های مهاجرت به کانادا مهاجرت از طریق برنامه‌های استانی یا PNP Province) Nomination Program) است. بسیاری از متقاضیان از ما می‌پرسند PNP کانادا چیست؟ باید بگوییم برنامه های PNP کانادا به استان‌های این کشور این امکان را می‌دهد که بر اساس معیارهای تعیین شده توسط دولت استان، افراد را برای مهاجرت به استان خود معرفی کنند. این برنامه‌ها امکان اقامت دائم کانادا برای افرادی را که علاقه مند به مهاجرت به یک استان یا قلمرو خاص هستند، فراهم می‌کنند.

 افرادی که قصد مهاجرت به کانادا از طریق برنامه استانی کانادا را دارند، باید مهارت های لازم، تحصیلات مناسب، تجربه کاری کافی و مهارت زبان برای مشاغل مورد نظر داشته باشند. برای واجد شرایط بودن تحت برنامه استانی نامزد، یک استان یا قلمرو کانادا باید متقاضی را معرفی کند. بسیاری از استان های کانادا با دولت ملی کانادا به منظور اجرای حق امتیاز خود مبنی بر نامزد کردن نیروهای مهاجر برای استقرار در استان مربوطه، قرارداد دارند.

برنامه های PNP کانادا

متقاضیان موفق، یک نامزدی استانی دریافت می‌کنند که می‌تواند برای درخواست اقامت دائم از اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) استفاده شود. هر استان برنامه‌ها، معیارها و شرایط خاص خود را برای نامزد کردن متقاضیان دارد که برای رفع نیازهای اقتصادی و جمعیتی خاص خود آن استان طراحی شده است. این برنامه‌ها سریع‌ترین مسیر رشد اقتصادی کانادا از طریق مهاجرت هستند. در حال حاضر، یازده منطقه در این برنامه شرکت می‌کنند که عبارتند از: 

ویدئو راجع به برنامه‌های مهاجرتی استان‌های کانادا (PNP)

پیشنهاد می کنیم توضیحات یکی از کارشناسان دفتر ایران موسسه مهاجرتی e-Visa درباره برنامه‌های استانی کانادا (PNP) را در ادامه مشاهده کنید.

https://www.aparat.com/video/video/embed/videohash/fqKVt/vt/frame

محاسبه امتیاز استانی کانادا

محاسبه امتیاز استانی کانادا به استان مربوطه و همچنین برنامه مورد نظر بستگی دارد. به عنوان مثال برای برنامههای نیروی کار ماهر، شرایطی مانند سابقه کار، مدرک زبان، سن و تحصیلات اهمیت خاصی دارند. داشتن حداقل سرمایه لازم از شروط اصلی برای کسانی است که تمایل به مهاجرت از طریق PNP های سرمایه گذاری دارند. برای اینکه بدانید امتیاز هر استان چگونه محاسبه میشود باید به سایت آن استان مراجعه کنید. قوانین، نیازهای اعلام شده و حتی اسناد و مدارک مورد نیاز هم در استانهای مختلف تفاوت دارد. در مقالههای دیگری که منتشر خواهیم کرد، شرایط مهاجرت به هر استان را به طور جداگانه بررسی خواهیم کرد. 

برنامه‌های نامزد استانی اکسپرس انتری

در سال 2015، کانادا اکسپرس انتری را به عنوان سیستمی برای مدیریت درخواست‌های اقامت دائم از طریق همان برنامه‌های مهاجرت اقتصادی معرفی کرد. از آن زمان، بسیاری از استان‌ها و مناطق کانادا جریان‌های PNP پیشرفته‌ای ایجاد کرده‌اند که با اکسپرس انتری همسو هستند. این بدان معنی است که برخی از PNP ها برای برآورده کردن شرایط  نیاز به این دارند که متقاضی دارای یک پروفایل اکسپرس انتری باشد.

اگر متقاضی از طریق یک PNP هماهنگ با اکسپرس انتری نامزد شود، می‌تواند ۶۰۰ امتیاز اضافی در سیستم رتبه‌بندی جامع (CRS) درخواست کند. این امتیاز عملا تضمین می‌کند که متقاضی دعوتنامه درخواست (ITA) برای اقامت دائم در قرعه کشی اکسپرس انتری بعدی را دریافت خواهد کرد. اما اگر متقاضی از طریق PNP غیر همسو با اکسپرس انتری هسو با اکسپرس انتری نامزدی دریافت کند، باید یک درخواست فدرال مبتنی بر کاغذ برای اقامت دائم به عنوان نامزد استانی ارسال کند. رسیدگی به درخواست های فدرال مبتنی بر کاغذ برای اقامت دائم نسبت به درخواست های اکسپرس انتری الکترونیکی، زمان خیلی بیشتری طول می کشد.

چه کسانی واجد شرایط PNP کانادا هستند؟

چه کسانی واجد شرایط PNP کانادا هستند؟

فاکتورهای واجد شرایط بودن برای PNP ها از استانی به استان دیگر متفاوت است. برنامه‌های استانی کانادا بخشی از یک استراتژی مهاجرت اقتصادی هستند. به همین دلیل معمولا به گونه‌ای سازماندهی می‌شوند که نیروهایی را جذب کنند که به راحتی بتوانند به اقتصاد کمک کنند و احتمال زیادی برای ماندن در آن استان دارند.

بنابراین، برخی از PNP ها مهاجرینی را که در مشاغل مورد تقاضا در آن استان تجربه دارند، در اولویت قرار می‌دهند. سایر PNP ها مهاجرانی را  که از طریق یکی از بستگان خود با استان ارتباط دارند، ترجیح می‌دهند. زیرا این شانس ماندن آنها در استان را افزایش می‌دهد. برای اینکه واجد شرایط شوید، باید نشان دهید که می‌توانید به اقتصاد محلی کمک کنید و قصد واقعی برای اقامت در آن استان یا قلمرو دارید.

مانند اکثر برنامه‌های مهاجرت اقتصادی، متقاضیان جوانی که دارای مهارت‌های زبانی قوی، سطح تحصیلات بالا و تجربه کاری ماهر هستند، از شانس بالایی برای موفقیت در برنامه‌های استانی کانادا برخوردار هستند. اگر این شرایط را به صورت مناسب ندارید، برای تعیین فاکتورهای واجد شرایط بودن هر برنامه به صورت جداگانه، لازم است به لیست PNP های ذکر شده مراجعه کنید.

شرایط برنامه مهاجرت استانی کانادا

همانطور که توضیح دادیم، هر استان برنامه نامزدی متفاوتی دارد. بنابراین، واضح است که شرایط برنامه مهاجرت استانی کانادا هم با توجه به هر برنامه متفاوت است و هر استان الزامات خاص خود را دارد. اگر بخواهیم یک دید کلی نسبت به شرایط برنامههای مختلف داشته باشیم میتوانیم به این صورت بگوییم که هر یک از استان‌های کانادا لیست نیازمندیهای خود برای دانشجویان، سرمایه گذاران و نیروهای ماهر و متخصص اعلام میکنند.

این مشخص میکند که اولین شرط برای مهاجرت از طریق برنامه استانی این است که شغل، رشته و یا حرفه شما جزو آنهایی باشد که در لیست منتشر میشود. اینکه شما کدام استان را انتخاب کنید، بستگی به شرایط زبان، تحصیلات، سابقه کار، پیشنهاد شغلی، میزان سرمایه و غیره دارد. عواملی که با آنها امتیاز کسب میکنید و همچنین علاقه شما به زندگی در استان خاص، مشخص میکند که کدام استان و کدام برنامه را انتخاب کنید.

آیا می‌خواهید شرایط خود برای مهاجرت به کانادا از طریق برنامه‌های استانی را به طور دقیق بررسی کنید؟ همین اکنون وقت مشاوره خود را رزرو کنید.

روش‌های استانی مهاجرت به کانادا که نیاز به پیشنهاد شغلی ندارند

معمولا برای اخذ دعوتنامه از طریق برنامه PNP کانادا جاب آفر نیاز دارید. اما خوشبختانه برنامه‌هایی هم هستند که این شرط را جزو الزامات خود تعیین نکرده‌اند. روش‌های استانی مهاجرت به کانادا که نیاز به پیشنهاد شغلی ندارند، عبارتند از:

 • برنامه مهاجرت نامزدی استانی ساسکاچوان
 • برنامه نامزدی استان نوا اسکوشیا
 • برنامه نیروی کار ماهر کبک
 • برنامه مهاجرت استانی آلبرتا از طریق سیستم اکسپرس انتری
 • برنامه نامزدی مهاجرت استانی انتاریو
 • برنامه مهاجرت استانی جزیره پرینس ادوارد

مزایای برنامه‌های استانی مهاجرت به کانادا

برخی از مزایای برنامه‌های استانی مهاجرت به کانادا به این شرح هستند:

مزایای برنامه‌های استانی مهاجرت به کانادا
 • مهاجران موفق از همان امتیازات و مزایای مهاجران نیروی ماهر فدرال برخوردار هستند.
 • عدم محدودیت در یارانه مصوب دولت برای آموزش، بهداشت و مزایای اجتماعی
 • امکان دریافت اقامت دائم با امکان درخواست برای ملیت کانادا
 • فرصت های تحصیل، کار یا تجارت (فقط در همان استان)
 • امکان افتتاح حساب بانکی در این کشور و دسترسی به بازارهای بین المللی
 • امکان دسترسی به فرصتهای شغلی بیشتر و بهتر
 • امکان دریافت تابعیت و پاسپورت کانادا
 • کسب درآمد بالا و متناسب با نرخ تورم 

 معایب روش‌های استانی مهاجرت به کانادا

برنامه‌های pnp کانادا در کنار مزایای خود معایبی نیز دارند. موارد زیر را می‌توان جزو معایب روش‌های استانی مهاجرت به کانادا به حساب آورد:

1) در برنامه استانی مهاجرت به کانادا اگر یک استان 600 امتیاز به شما بدهد، انتظار دارد حداقل دو سال در آن استان ساکن باشید. بنابراین، قراردادی وجود دارد که باید آن را امضا کنید. در حالی که در اکسپرس اینتری، شما آزاد هستید که به هر نقطه از کشور مهاجرت کنید.

2) برنامه‌های نامزد استانی به زمان پردازش بیشتری نسبت به سیستم اکسپرس انتری نیاز دارند. هر استان قوانین و الزامات متفاوتی دارد که روند درخواست را کند می‌کند.

3) اکسپرس انتری شما را ملزم به داشتن یک پیشنهاد شغلی نمی‌کند، در حالی که در  برنامههای مهاجرت استانی کانادا، برخی از استان‌ها نیاز به پیشنهاد شغلی دارند زیرا هر استان معیارهای انتخاب متفاوتی دارد.

4 نکته مهم درباره مهاجرت استانی کانادا

قبل از اینکه برای اپلای برنامههای نامینیشن استانی کانادا اقدام کنید، 4 نکته مهم درباره مهاجرت استانی کانادا را بدانید:

 • در صورت تایید، اجازه کار در همان استانی را خواهید داشت که از آن نامزد شده اید.
 • افراد تحت تکفل متقاضی که شامل همسر و فرزندان است، می‌توانند او را همراهی کنند. اما قوانین مربوط به این موضوع میتواند از استانی به استان دیگر متفاوت باشد.
 • درخواست ویزای مهاجرت به کانادا به روش استانی برای اعضای خانواده باید همزمان با ارسال درخواست متقاضی اصلی ارائه شود.
 • متقاضیان باید کمک‌ مالی کافی داشته باشند و ثابت کنند که از طریق آن می‌توانند از خود و همچنین اعضای خانواده تحت تکفل حمایت کنند.
 • اگر در پر کردن فرمها صادق نباشید اداره مهاجرت میتواند درخواست شما را رد کند و یا تا 5 سال بعد از درخواست اقامت دائم از آن منع شوید. 

پروسه مهاجرت به کانادا از طریق برنامه‌های استانی

برای مهاجرت به کانادا از طریق برنامه‌های استانی باید این روند را طی کنید:

 1)  برنامه استانی مناسب را پیدا کنید.

در پایین این صفحه با فهرست استان‌ها و مناطق و برنامه‌های آنها آشنا خواهید شد. اولین قدم این است که شرایط لازم برای PNP آن استان برای تعیین واجد شرایط بودن خود بررسی کنید. سپس با توجه به شرایط خود مشخص کنید که به کدام استان می‌خواهید مهاجرت کنید.

2) برای PNP انتخابی خود درخواست دهید. 

درخواست خود را مستقیما به استان یا منطقه انتخابی خود ارسال کنید.

3) گواهی نامزدی استانی را دریافت کنید.

 اگر درخواست شما موفقیت آمیز باشد، استان یا منطقه شما را برای درخواست اقامت دائم کانادا معرفی می‌کند.

4) درخواست خود را برای اقامت دائم ارسال کنید.

برای اقامت دائم به دولت فدرال کانادا درخواست دهید. اگر PNP انتخابی شما با اکسپرس انتری همسو باشد، می‌توانید این کار را به صورت آنلاین انجام دهید. اگر نه، باید یک درخواست مبتنی بر کاغذ ارسال کنید.

پردازش برنامه‌های مبتنی بر کاغذ بسیار بیشتر از درخواست های الکترونیکی ارسال شده از طریق اکسپرس انتری طول می‌کشد. میانگین زمان رسیدگی به درخواست اقامت دائم از طریق اکسپرس انتری 6 ماه است، در حالی که درخواست مبتنی بر کاغذ به طور متوسط در 18 ماه پردازش می‌شود.

پروسه مهاجرت به کانادا از طریق برنامه‌های استانی

نحوه درخواست PNP از طریق فرایند اکسپرس انتری

نحوه درخواست pnp از طریق سیستم اکسپرس انتری متفاوت از نحوه درخواست در برنامه‌های غیر همسو با این سیستم است. برای درخواست از طریق این سیستم باید:

 1. یک حساب کاربری ایجاد کنید و یک پروفایل اکسپرس انتری ارسال کنید. در پروفایل خود باید مشخص کنید که توسط یک استان یا قلمرو کانادا نامزد شده اید.
 2. هنگامی که نامزدی شما به صورت الکترونیکی تایید شد، در استخر اکسپرس انتری قرار می‌گیرید و 600 امتیاز اضافی برای امتیاز CRS خود به شما تعلق می گیرد. با این امتیازات اضافی، شما دریافت دعوتنامه برای درخواست اقامت دائم کانادا تضمین شده می‌باشد!

از آنجایی که همه PNP ها متفاوت هستند، فرایند اعمال بسته به برنامه مورد نظر متفاوت است.

نحوه ارسال درخواست مهاجرت استانی کانادا

برخی از PNP ها همیشه درخواست‌های متقاضیان واجد شرایط را می‌پذیرند، بنابراین اگر برای  این برنامه‌ها واجد شرایط هستید، می‌توانید هر زمان که آماده بودید، درخواست مهاجرت استانی کانادا را ارسال کنید. سایر PNP ها از یک سیستم اولین بار استفاده می‌کنند که در آن برنامه را برای اکثر سال بسته نگه می‌دارند و فقط برای چند ساعت باز می‌کنند.  

روند درخواست PNP ممکن است گیج کننده باشد و اگر درخواست‌ها نادرست ارسال شوند یا ناقص باشند، احتمال ریجکت شدن دارند. متقاضیان باید مراقب باشند که درخواست‌ها به درستی تکمیل شده و از طریق کانال مناسب ارسال شوند. بنابراین توصیه می‌شود حتما از یک وکیل مجرب مهاجرتی مشورت بگیرید. 

مدارک لازم برای مهاجرت استانی کانادا

همانطور که در قسمت قبل اشاره کردیم، هر استان کانادا برنامه‌های pnp خاص خود را دارد. بنابراین مدارک لازم برای مهاجرت استانی کانادا نیز می‌تواند از استانی به استان دیگر تفاوت داشته باشد. اما در کل می‌توان مدارک لازم مهاجرت استانی کانادا را به این شرح عنوان کرد:

 • مدرک زبان
 • مدرک دانشگاهی
 • گواهی تمکن مالی
 • جاب آفر (در همه استان‌ها ضروری نیست)
 • مدرک اثبات داشتن خویشاوند در کانادا ( برای همه برنامه‌ها ضروری نیست)

فرم‌هایی که باید برای درخواست برنامه نامینیشن استانی کانادا تکمیل کنید، عبارتند از:

 • فرم Schedule اظهار پیشینه
 • فرم عمومی بررسی صدور ویزاهای کانادا
 • فرم اطلاعات تکمیلی خانوادگی
 • فرم تکمیلی برای اطلاعات سفرهای قبلی
 • فرم اعلام زندگی مشترک
 • فرم طلاق برای مهاجرت فردی
 • فرم وکالت نامه به نماینده متقاضی
 • فرم افراد وابسته یا ضمیمه
 • فرم طلاق برای مهاجرت فردی
 • فرم sheduale4: مهاجرت اقتصادی: برنامه‌های استانی
 • ( برای برنامه‌های سرمایه گذاری) فرم scheduale4: برنامه‌های استانی: متقاضیان سرمایه گذاری

بهترین برنامه استانی کانادا کدام است؟

از آنجایی که قرعه کشی نیروهای ماهر فدرال متوقف شده است، برنامه‌های نامینیشن استانی کانادا به یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای اخذ اقامت دائم تبدیل شده است. این برنامه‌ها به استان‌ها اجازه می‌دهند به نیازهای مهاجرتی منحصر به فرد خود پاسخ دهند. به طور کلی، برنامه‌های نامینیشن کانادا برای پر کردن شکاف‌های موجود در نیروی کار طراحی شده اند، بنابراین نامزدهای با تجربه در مشاغل پرتقاضا را هدف قرار می دهند.

اغلب متقاضیان از ما می‌پرسند که بهترین برنامه نامزد استانی کانادا کدام است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم بسیاری از PNP ها برای درخواست نامزدی نیاز به اتصال به استان خود مانند یک پیشنهاد شغلی، تجربه کاری، یا مدرک تحصیلی دارند. اما برخی از برنامه‌ها نامزدها را صرفا بر اساس توانایی آنها برای پر کردن شکاف‌های کاری یا جمعیتی دعوت می‌کنند.

بهترین برنامه استانی کانادا

به طور کلی که بهترین برنامه استانی کانادا برای متقاضیان خارج از کشور در سال 2022   عبارتند از :

1)  نیرو‌های متخصص بین المللی ساسکاچوان: مشاغل مورد تقاضا و اکسپرس انتری

استان ساسکاچوان که در منطقه دشتی کانادا واقع شده است به دلیل رشد اقتصادی قوی و فرصت‌های شغلی به مقصدی محبوب برای مهاجران تبدیل شده است. برنامه‌های مشاغل مورد تقاضا و اکسپرس انتری نیروی متخصص بین ا المللی ساسکاچوان برای استخدام نیروی با تجربه در مشاغل مورد تقاضای استان طراحی شده‌اند. این استان کاندیداهای منتخب را با استفاده از سیستم ابراز علاقه (EOI) جذب می‌کند.

برای ارسال  EOI، متقاضیان باید حداقل یک سال تجربه در شغلی داشته باشند که در فهرست مشاغل مستثنی SINP نیست. داوطلبان علاقه مند باید مدرک تحصیلی پس از متوسطه حداقل یک ساله داشته و بتوانند انگلیسی یا فرانسوی صحبت کنند. هر نامزدی که حداقل معیارهای واجد شرایط بودن از جمله کسب حداقل 60 امتیاز در شبکه ارزیابی را داشته باشد، می‌تواند یک پروفایل  EOI ارسال کند. پروفایل‌های ارسالی در یکی از قرعه کشی های EOI SINP در نظر گرفته می شوند. فقط نامزدهایی که رقابتی‌ترین امتیاز SINP و مشاغل مورد تقاضا را دارند در قرعه کشی SINP EOI دعوت می‌شوند.

کاندیداهای واجد شرایط اکسپرس انتری می‌توانند از طریق جریان اکسپرس انتری ساسکاچوان برای رسیدگی سریع به درخواست اقامت دائم خود درخواست دهند. با این حال، جریان مشاغل مورد تقاضای ساسکاچوان برای کسانی که واجد شرایط ارسال پروفایل اکسپرس انتری نیستند نیز در دسترس است.

2) برنامه اکسپرس انتری آلبرتا

استان آلبرتا در غرب کانادا میزبان برخی از شهرهای پر رونق کانادا مانند کلگری و ادمونتون است. آلبرتا با بازار کار رو به رشد و سیستم آموزشی عالی، یک استان قابل توجه برای تازه واردان احتمالی است.

جریان اکسپرس انتری آلبرتا، نامزدها را از استخر اکسپرس انتری فدرال برای درخواست نامزدی استانی انتخاب می‌کند. یکی از مزایای اصلی این برنامه این است که نامزدهای اکسپرس انتری را با امتیاز CRS کمتر از 300 در نظر می‌گیرند، که به این معنی است که تعداد بیشتری از کاندیداها در استخر، شانس دریافت اعلان علاقه از استان را خواهند داشت.

باید اشاره کنیم که امتیاز CRS بالای 300 ، دریافت دعوتنامه از برنامه اکسپرس انتری آلبرتا را تضمین نمی‌کند. برنامه نامزدهای مهاجرت آلبرتا امتیاز CRS پایین‌ترین نامزد را از هر دور دعوت‌نامه اعلام می‌کند، اما معیارهای هدفمند اضافی را اعلام نمی‌کند. عوامل زیر ممکن است شانس یک نامزد را افزایش دهد:

 • یکی از بستگان واجد شرایط که مقیم دائم یا شهروند ساکن آلبرتا است.
 • پیشنهاد کاری یا تجربه کاری در آلبرتا و
 • مدارک ارائه شده از یک موسسه عالی کانادایی

جریان اکسپرس انتری آلبرتا از طریق سیستم اکسپرس انتری فدرال عمل می‌کند. این بدان معناست که دریافت نامزدی استانی امتیاز CRS متقاضی را تا 600 امتیاز افزایش می‌دهد و عملا تضمین می‌کند که در قرعه‌کشی اکسپرس انتری بعدی دعوتنامه درخواست برای اقامت دائم دریافت می‌کنید. به دلیل نیاز کم آلبرتا به  CRS، اغلب به عنوان یکی از ساده ترین استان‌ها برای دریافت اقامت دائم کانادا در نظر گرفته می شود.

3) برنامه اولویت‌های سرمایه انسانی انتاریو

انتاریو محبوب‌ترین مقصد کانادا برای مهاجران است و تازه واردان زیادی به شهر شلوغ تورنتو و بخش مشاغل فناوری در حال رشد آن جذب شده‌اند. به این ترتیب، این استان سهم بزرگی در کمک به تازه واردان برای مهاجرت از طریق روش استانی مهاجرت به کانادا دارد.

گرچه انتاریو بالاترین سهمیه در بین تمام استان‌ها را دارد اما می‌خواهد افراد تازه وارد بیشتری را جذب کند. مونت مک ناتون، وزیر کار انتاریو اخیرا درخواست کرده است که تعداد مهاجران مجاز تحت برنامه نامزدی مهاجر انتاریو (OINP) را از 9000 به 18000 نفر افزایش دهد تا با کمبود نیروی کار در استان مقابله کند.

اولویت‌های سرمایه استانی انتاریو، برای کسانی که خارج از کانادا زندگی می‌کنند، در دسته راحت‌ترین برنامه استانی کانادا قرار می‌گیرد.

انواع برنامه‌های PNP کانادا به تفکیک استان

همانطور که اشاره کردیم، هر استان کانادا برنامه نامزدی خاص خود را دارد که با توجه به نیازهای آن استان تعیین می‌شود. در این قسمت تمام برنامه‌های PNP کانادا به تفکیک استان را نام می‌بریم. 

1) برنامه‌های PNP استان بریتیش کلمبیا

1. گروه نیروی متخصص   

 • گروه نیروهای متخصص در حوزه ی بهداشت و درمان    
 • گروه فارغ التحصیلان بین المللی
 • گروه فارغ التحصیلان بین المللی در مقطع ارشد و دکترا
 • گروه نیروهای نیمه متخصص و مبتدی

2. اکسپرس انتری 

 • گروه فارغ التحصیلان بین المللی
 • گروه فارغ التحصیلان بین المللی در مقطع ارشد و دکترا
 • گروه نیروی متخصص
 • گروه نیروهای متخصص در حوزه ی بهداشت و درمان

3. مهاجرت از طریق کارآفرینی

 • گروه اصلی کارآفرینی
 • گروه پروژه های استراتژیک
 برنامه‌های PNP استان بریتیش کلمبیا

در تمام جریان‌های نامزد استانی بریتیش کلمبیا، یکی از شروط اصلی، دریافت پیشنهاد شغلی از یک کارفرما است. 

2) برنامه PNP استان انتاریو

1. برنامه های گروه سرمایه های انسانی 

الف. برنامه اکسپرس انتری انتاریو 
 • اولویت‌های سرمایه انسانی  
 • نیروهای متخصص فرانسوی زبان 
 • نیروهای فنی حرفه ای  
ب. برنامه های گروه دانشجویان بین المللی  
 • دانشجویان بین المللی مقطع ارشد
 • دانشجویان بین المللی مقطع دکترا   

 2. برنامه های گروه کسب و کار   

 1. کارآفرینان
 2. گروه شرکت‌ها ( این برنامه در حال حاضر اجرا نمیشود)

3. برنامه های گروه پیشنهاد کار از کارفرما 

 1. نیروهای متخصص دارای پیشنهاد کار  
 2. نیروهای متخصص دارای پیشنهاد کار در یکی از مشاغل مورد تقاضا   
 3. دانشجویان بین المللی دارای پیشنهاد کار 
 4. برنامه آزمایشی منطقه ای انتاریو  

3) برنامه نامزدهای استانی مانیتوبا

برخی از این برنامه‌ها فعال و برخی در حال بازبینی برای فعالیت مجدد هستند. 

1. برنامه مهاجرت نیروی متخصص  

برنامه نامزدهای استانی مانیتوبا
الف.نیروهای متخصص در منیتوبا 
 • برنامه تجربه کاری منیتوبا    
 • برنامه استخدام مستقیم کارفرما مانیتوبا  
ب. نیروهای متخصص خارجی مانیتوبا  
 • برنامه اکسپرس انتری مانیتوبا  
 • برنامه سرمایه انسانی منیتوبا از لیست مشاغل مورد تقاضا  

2. برنامه سرمایه گذاری تجاری مانیتوبا  

 • برنامه کارآفرینی مانیتوبا 
 • برنامه ی سرمایه گذاری  (برای مزرعه داران )

 3. برنامه مهاجرت تجاری

 • ابتکارات تجارت از طریق شهر موردن
 • برنامه آموزش بین المللی

4) برنامه PNP استان نیوفاندلند و لابرادور 

 • برنامه نیروی متخصص نیوفاندلند و لابرادور همراستا با اکسپرس انتری  
 • برنامه نیروی متخصص 
 • برنامه فارغ التحصیلان بین المللی 

5) برنامه‌های PNP استان آلبرتا

 • برنامه کشاورزان خوداشتغال
 • برنامه فرصت آلبرتا   
 • برنامه اکسپرس انتری آلبرتا  

6) نوا اسکوشیا

 • برنامه ی نیروهای متخصص 
 • برنامه ی کارآفرینی   
 • تقاضای نوا اسکوشیا: اکسپرس انتری  
 • سابقه ی کار در نوا اسکوشیا: اکسپرس انتری    
 • برنامه ی کارآفرینی فارغ التحصیلان بین المللی

7) برنامه‌های PNP منطقه نورث وست تریتوریز

1. اکسپرس انتری مناطق شمال غرب

2. برنامه ی کارفرما محور

 • برنامه نیروهایی با تاثیر مهم  
 • برنامه نیروهای متخصص

3. برنامه ی کسب و کار محور

 • برنامه کارآفرینی
 • برنامه خود اشتغالی

8) برنامه‌های PNP استان یوکان 

 • برنامه اکسپرس انتری یوکان
 • برنامه نامزد کسب و کار یوکان
 • برنامه پایلوت جامعه یوکان
 • برنامه نیروی کار صنایع حیاتی یوکان
 • برنامه نیروی کار ماهر یوکان

9) برنامه‌های PNP استان کبک

 • اکسپرس انتری استان کبک
 • برنامه نیروی کار ماهر کبک (QSWP)
 • برنامه تجربه کبکی (PEQ) 
 • برنامه مهاجرتی آریما (Arrima Draw) 
برنامه‌های PNP استان کبک

مهاجرت تجاری به استان کبک

 • کارآفرینی
 • خوداشتغالی
 • سرمایه‌گذاری 

10) برنامه‌های PNP ساسکاچوان

1. گروه نیروهای متخصص بین المللی 

 • نیروهای متخصص بین المللی دارای پیشنهاد کار 
 • نیروهای متخصص بین المللی مشاغل مورد تقاضا  
 • نیروهای متخصص بین المللی- اکسپرس انتری ساسکاچوان

2. گروه تجربه ساسکاچوان 

 • دارندگان مجوز کار 
 • متخصصین سلامت (نیروهای کار در حوزه های مشاغل بهداشت و درمان)
 • پروژه های بخش هتلداری 
 • پروژه های رانندگان کامیون برای مسیرهای طولانی 
 • دانشجویان 

3. گروه کارآفرینان و مزرعه داران 

 • زیرگروه کارآفرینان 
 • زیرگروه مالکان و مدیران مزارع  

4. گروه کارآفرینان فارغ التحصیل خارجی

11) برنامه‌های PNP استان پرنس ادوارد

 • همراستا با اکسپرس انتری  
 • گروه تاثیر کار  
 • گروه تاثیر کسب و کار

12) برنامه PNP استان نیوبرانزویک  

 • برنامه اکسپرس انتری  
 • برنامه نیروهای متخصص با حمایت کارفرما   
 • برنامه‌ ابتکار استراتژیک نیوبرانزویک برای فرانسه زبانان
 • برنامه ی کارآفرینان دارای مدرک ارشد و  دکترا
 • برنامه ی کارآفرینان 

جمع بندی

در این مقاله برنامه استانی مهاجرت به کانادا (PNP) را مورد بررسی قرار دادیم.آنطور که اشاره کردیم، استان‌های مختلف کانادا برنامه‌های متفاوتی برای نامینیشن استانی دارند. اگر قصد مهاجرت به کانادا از طریق برنامه‌های استانی کانادا را دارید، باید با توجه به شرایط خود یکی از استان‌ها را انتخاب کنید. سپس، با توجه به پروسه تعریف شده آن استان برای اخذ دعوتنامه اقدام کنید. مهاجرت از طریق برنامه استانی مزایای زیادی دارد اما در مقایسه با اکسپرس انتری مدت زمان بیشتری طول می‌کشد. 

نکته مهم این است اگر استان و برنامه را به درستی انتخاب نکنید و یا در ارسال مدارک خود دقت کافی به خرج ندهید، پرونده شما ریجکت خواهد شد و اقدام مجدد زمان پردازش را طولانی‌تر خواهد کرد. بنابراین، توصیه می‌کنیم در تمام مراحل اپلای، اخذ دعوتنامه و غیره حتما از یک وکیل مهاجرتی کمک بگیرید.