به طور خلاصه در دبی، مالکیت خارجی در مناطقی که به عنوان مالکیت آزاد تعیین شده اند مجاز است. خارجی‌ها (که در امارات زندگی نمی‌کنند) و ساکنان خارج از کشور می‌توانند بدون محدودیت، حقوق حق انتفاع یا حقوق اجاره به مدت حداکثر 99 سال، حقوق مالکیت آزاد بر دارایی را به دست آورند. ماده 3 آیین نامه شماره 3 سال 2006 تعیین مناطق برای مالکیت غیر اتباع املاک در امارات دبی (صفحات 129-132) زمین های تعیین شده به عنوان املاک را نشان می دهد. اسناد مالکیت توسط اداره زمین در امارت صادر می شود. هیچ محدودیت سنی برای داشتن ملک در دبی وجود ندارد.

Freehold به چه معنی است؟

فقط شهروندان امارات متحده عربی و کشورهای خلیج (GCC) دارای 100٪ حقوق مالکیت املاک و مستغلات در سراسر امارت دبی هستند. طبق ماده 4 قانون شماره 7 سال 2006، افراد خارجی می توانند بدون محدودیت حقوق خود منحصراً در مناطقی که توسط دولت دبی به عنوان مناطق Freehold تعیین شده است مالکیت املاک داشته باشند. حق مالکیت مطلق فرصتی برای استفاده کامل از یک ملک است؛  چه برای اهداف شخصی و چه برای اهداف سرمایه گذاری. این شامل اجاره املاک و مستغلات، فروش مجدد آن، امکان صدور آن به عنوان هدیه و/یا انتقال آن از طریق ارث است. این تفاوت بین حقوق مالکیت مطلق و مالکیت اجاره ای است (زمانی که املاک و مستغلات به مدت 99 سال به یک شهروند خارجی اجاره داده می شود).

بسیاری از مردم اغلب مفهوم مناطق آزاد (Freezone) را با مفهوم مناطق مالکیت بدون قید و شرط (Freehold) اشتباه می گیرند. بنابراین، درک تفاوت بین آنها مهم است:

مناطق آزاد در دبی مناطقی هستند که شهروندان خارجی می توانند به طور 100% و بدون پرداخت مالیات، مالکیت و مدیریت کسب و کار خود را داشته باشند.
مناطق با مالکیت مطلق، مناطق ویژه ای هستند که شهروندان خارجی می توانند در آن خرید کنند و 100٪ دارایی املاک مسکونی باشند.

به صورت کلی نواحی قابل خرید برای افراد غیر عرب به سه دسته کلی زیر با محله هایی زیبا تقسیم می شوند:

ویلا

آپارتمان و ویلا

آپارتمان