اگر قصد سفر به کانادا برای اهداف تجاری و کسب و کار را دارید، باید برای اخذ ویزای تجاری (business visa) اقدام کنید. ویزای تجاری کانادا مختص متقاضیانی است که به دلایل مرتبط با تجارت و کسب و کار مانند انجام بررسی‌های لازم برای راه اندازی و یا پیشرفت بیزینس خود در این کشور، سرمایه گذاری، پیشبرد روابط تجاری، برگزاری و یا شرکت در فعالیت‌های تجاری بین المللی بدون ورود به بازار کار کانادا، به این کشور سفر کنند. 

اگر فکر می‌کنید با یک سفر کاری به کانادا می‌توانید به کسب و کار خود رونق دهید، برای اخذ ویزای تجاری کانادا اقدام کنید. اقتصاد پویای کانادا و همسایگی آن با ابر قدرت جهان، آمریکا، باعث ایجاد فرصت‌های تجاری بسیار درخشان در این کشور شده و بازدید کنندگان تجاری از کشورهای مختلف را به آن جذب کرده است. اخذ ویزای تجاری کانادا فرصت خوبی برای بازدید از نمایشگاه‌ها یا شرکت در جلسات کاری فراهم  و شما را با شیوه‌های نوین رشد کسب و کار آشنا می‌کند. در اینجا قصد داریم شرایط اخذ ویزای کانادا را بررسی و به تمام سوالات شما درباره بیزینس ویزای کانادا پاسخ دهیم.

ویزای تجاری کانادا

ویزای تجاری کانادا

ویزای تجاری کانادا که با نام ویزای بیزینس کانادا یا بیزینس ویزیتور ویزا هم شناخته می‌شود، نوعی ویزای توریستی است که به افراد خارجی اجازه می‌دهد برای انجام کارهای مربوط به کسب و کار یا تجارت وارد این کشور شوند. یک بازدید کننده تجاری به شخصی گفته می‌شود که با هدف مشارکت در فعالیت‌های تجاری به کانادا سفر می‌کند و به طور مستقیم وارد بازار کار این کشور نمی‌شود. مدت اعتبار این ویزا حداکثر 6 ماه است. 

کانادا یکی از اقتصاد‌های برتر جهان است که در حوزه بازار بین المللی و به عنوان عضوی از گروه جی هفت و OECD فعالیت‌های زیادی دارد و صاحب حق امضای توافقنامه تجارت آزاد آمریکای شمالی نیز می‌باشد. به همین دلیل اقداماتی فراهم کرده است که بر اساس آن افراد از ملیت‌های خارجی می‌توانند برای انجام مقاصد تجاری وارد این کشور شوند. 

ویزای تجاری کانادا معمولا برای این اهداف اخذ می‌شود:

 • شرکت در کنفرانس‌ها
 • شرکت در نمایشگاه‌های تجاری
 • شرکت در جلسات شرکای کاری
 • سرمایه گذاری
 • بهبود رابطه تجاری
 • خرید کالا یا خدمات کانادا
 • خدمات پس از فروش
 • ارائه خدمات پس از فروش که در ضمانت نامه یا قرارداد فروش درج شده
 • آموزش دیدن در یک شرکت کانادایی که در خارج از کانادا برای آن کار می‌کنید.
 • آموزش دیدن در یک شرکت کانادایی که به به شما تجهیزات و یا خدمات فروخته است. 

اگر می خواهید با سرمایه گذاری در کانادا این ویزا را بگیرید پیشنهاد می کنیم مقاله بهترین بیزینس در کانادا را مطالعه کنید تا بهترین بیزینس‌ها را با توجه به مقیاس و نوع آن‌ها بشناسید و بتوانید تصمیم گیری بهتری داشته باشید. 

ویزای The Business Persons و Business Delegations یک ویزای موقت است، به این معنی که دارندگان آن می‌توانند فقط برای مدت زمان کوتاه و معمولاً تا ۶ ماه در کانادا بمانند. قابل ذکر است دارندگان این ویزا مجاز به کار برای هیچ شرکتی در کانادا نیستند. آن ها فقط مجاز به شرکت در جلسات تجاری، ارائه یا دریافت آموزش و امضای توافق نامه‌ها می باشند. 

برای اخذ ویزای تجاری باید تمام مدارک مبنی بر فعالیت‌های تجاری در کانادا را ارائه دهید. از آنجائیکه با انجام کوچک‌ترین اشتباه ممکن است درخواست اخذ ویزای تجاری ریجکت شود، پیشنهاد می‌کنیم برای انجام مراحل اخذ این ویزا از مشاوران تیم ای ویزا راهنمایی بگیرید. 

شرایط ویزای تجاری کانادا

مانند هر ویزای دیگر، برای اخذ ویزای تجاری هم باید شرایط لازم را داشته و مدارک آن را ارائه دهید. شرایط ویزای تجاری کانادا به این شرح است:

 • برنامه اقامت کمتر از 6 ماه باشد
 • متقاضی قصد وارد شدن به بازار کار کانادا را نداشته و آن را با ارائه مدرک ثابت کند.
 • محل اصلی کسب و کار، سود و منبع درآمد متقاضی خارج از کانادا باشد. 
 • متقاضی اسناد ضروری و معتبر سفر، مانند پاسپورت و سایر مدارک هویتی را داشته باشد. 
 • متقاضی باید قصد داشته باشد در پایان بازدید از این کشور خارج شود. 
 • مستندات تکمیلی برای درخواست ویزا را ارائه دهد.
 • سوابق امنیتی، جنایی یا خطر سلامت و بهداشت نداشته باشد.
 • اسنادی برای تضمین بازگشت به کشور مبدا به سفارت ارائه دهد. 
 • تمکن مالی کافی برای پرداخت هزینه‌ها در طول اقامت در کانادا را داشته باشد. 
 • دلیل سفر او به کانادا یکی از دلایلی باشد که در قسمت قبل اشاره کردیم.

متخصصان ما در این حوزه می‌توانند در بررسی و برآورده کردن پیش نیازها و اخذ ویزای تجاری کانادا به شما کمک کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارتباط با کارشناسان وقت مشاوره خود را رزرو کنید. 

انواع ویزای بیزینس کانادا

انواع ویزای بیزینس کانادا شامل ویزای بیزینس طولانی مدت (مهاجرتی) و ویزای بیزینس کوتاه مدت (غیر مهاجرتی) است. بیزینس ویزای طولانی مدت در دو نوع ویزای خود اشتغالی کانادا و ویزای استارت آپ کانادا صادر می‌شود.

ویزای بیزینس طولانی مدت (مهاجرتی)ویزای بیزینس کوتاه مدت (غیرمهاجرتی)
ویزای خود اشتغالی کاناداویزای بیزینس کانادا
ویزای استارت آپ کانادا 

ویزای بیزینس کوتاه مدت کانادا یا ویزای تجاری کوتاه مدت برای افرادی صادر می‌شود که قصد دارند با هدف تجارت وارد این کشور شوند. این افراد می‌توانند از شرکت‌ها و صنایع بازدید کنند، مذاکره تجاری و قرارداد داشته باشند یا پیشنهاد تجاری بدهند. آنچه که در این مقاله مورد بررسی می‌گیرد، همان ویزای بیزینس کوتاه مدت کانادا است.

ویزای تجاری کانادا: ویزای استارت آپ

ویزای استارت آپ

همانطور که اشاره کردیم، ویزای استارت آپ کانادا یکی از انواع ویزای تجاری کانادا است که برای طولانی مدت صادر می‌شود. استارت آپ کسب و کار نوپا است که معمولا در حوزه تکنولوژی فعالیت دارد. اگر شما یک ایده نو دارید، می‌توانید آن را به یکی از شرکت‌های کانادایی ارائه دهید و در صورت دریافت تاییدیه، برای اخذ ویزای استارت آپ کانادا اقدام کنید. اخذ ویزای استارت‌ آپ کانادا یکی از بهترین شیوه‌های اخذ اقامت دائم این کشور است. خبر بسیار خوب این است که سه سازمان مسئول بررسی مدارک و اسناد متقاضیان، برای طرح‌های مناسب، مبلغی بین 75 الی 200 هزار دلار کانادا سرمایه گذاری می‌کنند.

ویزای تجاری کانادا: ویزای خود اشتغالی

ویزای خود اشتغالی

یکی دیگر از بهترین روش‌های اخذ اقامت دائم کانادا، دریافت ویزای خود اشتغالی یا self employed است. این ویزا برای کسانی صادر می‌شود که در کار کشاورزی، هنری یا ورزشی سوابق درخشانی دارند و می‌توانند در کانادا کسب و کاری سودآور راه اندازی کنند. کسانی که موفق به دریافت ویزای خود اشتغالی کانادا می‌شوند، برای کار در این کشور نیازی به جاب آفر ندارند و از همان ابتدا هم اقامت دائم کانادا را اخذ می‌کنند.

ویزای تجاری سینگل و مولتی کانادا

ویزای تجاری کانادا می‌تواند در دو نوع سینگل و مولتی صادر شود. تفاوت ویزای تجاری سینگل و مولتی کانادا در این است که با ویزای سینگل تنها یکبار می‌توانید وارد کانادا شوید. یعنی اگر از کانادا خارج شوید، حتی در صورت اعتبار داشتن ویزا، برای ورود مجدد باید ویزا بگیرید و هزینه پرداخت کنید. 

ویزای تجاری مولتی کانادا با اعتبار 3 تا 10 سال صادر می‌شود و دارندگان آن می‌توانند تا 10 سال و در هر سال 6 ماه در کانادا اقامت داشته باشند. کسانی که برای اولین بار درخواست ویزای تجاری کانادا می‌شوند مشمول دریافت ویزای سینگل هستند و نمی‌توانند ویزای مولتی دریافت کنند. اما اگر در اولین اقامت با ویزای سینگل هیچ سو پیشینه‌ای نداشته و تمام قوانین را رعایت کنید، می‌توانید برای اخذ ویزای مولتی اقدام کنید. باید اشاره کنیم که به دلیل اعتبار 5 ساله پاسپورت ایرانی، ویزای مولتی برای ایرانیان حداکثر 5 سال اعتبار دارد.

تفاوت بیزینس ویزیتور ویزا با ویزای اجازه کار

توجه داشته باشید که ویزای اجازه کار و بیزینس ویزا یکسان نیستند. تفاوت بیزینس ویزیتور ویزا با ویزای اجازه کار در این است که با اخذ بیزینس ویزا نمی‌توانید وارد بازار کار کانادا شوید و تنها می‌توانید در یک بازه زمانی مشخص فعالیت‌های تجاری خود را انجام دهید و به کشور مقصد باز گردید. البته شما می‌توانید با این ویزا در کانادا دنبال کار بگردید. در واقع اگر بتوانید با اخذ ویزای تجاری وارد کانادا شوید فرصت بسیار خوبی دارید تا درباره بهترین کسب و کارهای کانادا اطلاعات کسب کنید و راه‌هایی برای پیشرفت هر چه بیشتر بیزینس خود پیدا کنید.

اگر شانس با شما یار باشد و در طول مدت اقامت با ویزای تجاری، بتوانید از یک کارفرمای کانادایی جاب آفر یا پیشنهاد کار دریافت کنید، می‌توانید برای اخذ ویزای اجازه کار اقدام کید. اما اگر مراحل صدور ویزا به اتمام نرسیده و مدت اعتبار ویزای تجاری شما تمام شده است، مجبور به ترک این کشور خواهید شد.

چه افرادی بازدید کننده تجاری محسوب نمی‌شوند؟

در برخی شرایط گرچه متقاضی به قصد انجام یک کار تجاری درخواست ویزای تجاری می‌کند، واجد شرایط دریافت آن نیست. ممکن است شما هم بسته به نحوه کار خود، این سوال را مطرح کنید که چه افرادی بازدید کننده تجاری محسوب نمی‌شوند؟ باید بگوییم اگر یک کارفرمای کانادایی به صورت مستقیم برای دریافت سرویس از یک شرکت غیر کانادایی، ارتباط برقرار می‌کند، کارمند شرکت خارجی بازدید کننده تجاری محسوب نمی‌شود و برای ورود به کانادا باید مجوز کار دریافت کند.

اجازه بدهید درباره این مطلب توضیح بیشتری بدهیم تا کاملا برایتان شفاف شود. در شرایط گفته شده، بین شرکت کانادایی و کارفرمای  فرد استخدام شده قرارداد بسته شده و کارفرمای خارجی برای ارائه خدمات، پول دریافت می‌کند. بنابراین، فرض این است که فرد بازدید کننده به طور غیر مستقیم از یک منبع کانادایی حقوق دریافت می‌کند و بازدید کننده تجاری محسوب نمی‌شود. 

مدارک لازم برای ویزای تجاری کانادا

اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) کانادا برای صدور ویزای تجاری مدارک بیشتری نسبت به صدور ویزای توریستی اخذ می‌کند. مدارک لازم برای ویزای تجاری کانادا شامل مدارک مشترک و مدارک اختصاصی است. مدارک مشترک که معمولا برای سایر ویزاها هم لازم است عبارتند از:

 • فرم درخواست ویزای کانادا
 • فرم اطلاعات خانواده ویزای کانادا
 • اصل پاسپورت که اعتبار آن حداقل 6 ماه پس از تاریخی که قصد بازگشت دارید، باشد. 
 • کپی از تمام پاسپورت‌های قدیمی و جدید که مهر ویزا داشته‌انند.
 • کپی کارت شناسایی
 • دو قطعه عکس
 • رزرو هتل و پرواز (اگر هتل‌هایی را انتخاب کنید که تا آخرین روز از کارت اعتباری برداشت نمی‌کنند، می‌توانید بعدا آن را تغییر دهید)
 • کارت شناسایی با شناسه کارت، شامل تمام اطلاعات  فرزند، همسر، پدر و مادر 
 • مدارک لازم که مختص ویزای تجاری کانادا هستند، عبارتند از:
 • دعوتنامه از طرف یک فرد یا شرکت در کانادا (دعوتنامه باید تمام اطلاعات شخص بازدید کننده تجاری، موقعیت شرکت، تمام اطلاعات مربوط  به سفر مانند علت و مدت اقامت، وضعیت شهروندی، و حامی مالی را دارا باشد و بر روی سربرگ شرکت کانادایی مهر و امضا شود)
 • نامه کارفرما که در آن عنوان شغلی، حقوق و دلیل بازدید کارمند از کانادا مشخص شده است. 
 • مدرک اثبات تمکن مالی برای اقامت در کانادا و بازگشت به کشور مبدا
 • کپی مدرکی که وضعیت شهروندی فرد دعوت کننده را نشان می‌دهد.
 • بلیط ورود، کارت ورود و غیره برای بازدید کننده‌ای که قرار است در نمایشگاه شرکت کند.
 • کپی گذرنامه و کارت شناسایی فرد دعوت کننده

مراحل درخواست ویزای تجاری کانادا

مراحل درخواست ویزای تجاری کانادا تفاوت چندانی با مراحل اخذ ویزای توریستی این کشور ندارد. اما متقاضی باید مدارکی ارائه دهد که ثابت می‌کند برای انجام فعالیت‌های کاری و تجاری قصد ورود به خاک کانادا را دارد. اگر شرایط گفته شده در قسمت‌های قبلی را دارا هستید، می‌توانید برای درخواست ویزای تجاری کانادا اقدام کنید. مراحل درخواست ویزای تجاری کانادا به این شرح است:

 1. از صلاحیت خود برای اخذ ویزای تجاری کانادا اطمینان حاصل کنید. 
 2. اسناد و مدارک لازم برای ثبت درخواست را کامل کنید.
 3. درخواست خود را به صورت آنلاین یا حضوری ارائه دهید. 
 4. منتظر نتیجه بررسی باشید و اگر مدارک بیشتر خواسته شد، آن را ارائه دهید.
 5. گذرنامه خود را برای مهر زنی ارسال کنید.
 6. پس از اینکه درخواست شما ثبت شد، هزینه‌های درخواست شده را پرداخت می‌کنید.

هزینه لازم برای اخذ ویزای تجاری کانادا

هزینه لازم برای اخذ ویزای تجاری کانادا

هزینه لازم برای اخذ ویزای تجاری کانادا 100 دلار است. علاوه بر هزینه درخواست، باید 85 دلار کانادا برای انجام انگشت نگاری پرداخت کنید. همچنین، بعد از تایید ویزا باید 45 دلار کانادا برای هزینه پردازش گذرنامه بپردازید. توجه داشته باشید که اگر درخواست شما ریجکت شود، هزینه پرداخت شده عودت نخواهد شد.

کارشناسان ما در e-Visa Immigration می توانند با آماده سازی اسناد درست شانس موفقیت شما در اخذ ویزای تجاری را افزایش دهند. همین حالا اقدام کنید!

راهنمای راه اندازی و خرید بیزینس های مختلف در کانادا

 

در ادامه انواع  بیزینس های کانادا و روش های تاسیس یا خرید هر کدام را بیان می کنیم. شما می توانید به صفحه مقاله مربوطه مراجعه کنید و اطلاعات جامع و کاملی را به دست بیاورید.

 1. خرید بیزینس در کانادا
 2. خرید پمپ بنزین در کانادا
 3. خرید داروخانه در کانادا
 4. خرید فرانچایز در کانادا
 5. خرید هتل در کانادا

سوالات متداول

آیا با اخذ ویزای تجاری کانادا می‌توانم اقامت آن را دریافت کنم؟

ویزای تجاری کانادا شرایط مشابه ویزای توریستی دارد و نمی‌توانید با داشتن آن برای اخذ اقامت کانادا اقدام کنید. برای اخذ اقامت کانادا روش‌های دیگر مانند سرمایه‌گذاری، کارآفرینی، تحصیل و کار گزینه‌های مناسب‌تری هستند. برای اطلاع از مشاغل مورد نیاز در کانادا و اخذ ویزای کاری اینجا کلیک کنید.

آیا می‌توانم افراد تحت تکفل را با ویزای تجاری به کانادا بیاورم؟

شما نمی‌توانید با ویزای تجاری افراد تحت تکفل را به کانادا بیاورید چرا که هدف شما شرکت در جلسه کاری، بازدید از نمایشگاه و غیره است. چنانچه این افراد قصد دارند شما را در سفر به کانادا همراهی کنند، می‌توانند برای اخذ ویزای توریستی کانادا اقدام کنند.

چه مدت طول می‌کشد تا ویزای تجاری کانادا را دریافت کنم؟

بسته به حجم کاری سفارت، اخذ ویزای تجاری کانادا بین 1 تا 6 هفته طول می‌کشد. نکته بسیار مهم درباره مدت زمان لازم برای اخذ ویزا این است که مدارک خود را به صورت کامل و درست ارائه دهید. چرا که اگر درخواست شما به علت ناقص یا نادرست بودن مدارک ریجکت شود، نیاز به درخواست دوباره خواهید داشت و پرونده شما به تعویق خواهد افتاد.

جمع‌بندی

در این مقاله تمام شرایط ویزای تجاری کانادا، انواع این ویزا و مدارک لازم برای درخواست آن را بررسی کردیم. با اخذ ویزای تجاری سینگل می‌توانید به مدت شش ماه در کانادا اقامت داشته و کارهای مربوط به بیزینس خود را انجام دهید. پس از اینکه یکبار با ویزای تجاری سینگل از کانادا بازدید کردید، می‌توانید برای اخذ ویزای تجاری مولتی اقدام کنید و تا 10 سال بدون نیاز به تمدید ویزا به این کشور سفر کنید. 

اگر فکر می‌کنید واجد شرایط دریافت ویزای تجاری کانادا هستید و می‌خواهید بسته به شرایط خود اطلاعات بیشتری کسب کنید، سوالات خود را در قسمت دیدگاه مطرح کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت شما را راهنمایی کنند.